Lisans mezunları askerlik tecil işlemleri

Posted by Blogger 85 yorum
Lisans mezunları normal olarak öğrenim hayatları sona erdikten sonra 2 yıl tecil hakkına sahip oluyorlar. Bu işlem nufusa kayıt olduğunuz il veya ilçe askerlik şubesinden gerçekleşiyor. Bende yeni mezun biri olarak yaptığım işlemleri sırasıyla sizlerle paylaşıyorum.

Tecil yaptırıken istenilen belgeler
  • Diploma veya geçici mezuniyet belgesi aslı ve 3 fotokopisi
  • 4 fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
Bu belgelere sahip olduktan sonra askerlik subesine gidip tecil işlemi yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. Kişisel özelliklerinizi belirlemek için bi form ve tecil işlemi için bir dilekçe veriyorlar. Bunları doldurup askerlik şubesinde sizin adınıza bulunan dosyanızı alıyor ve görevli memurla birlikte sisteme geçiyorsunuz. Daha sonra tecil işleminizin gerçekleştiğine dair bir belge alacaksınız, bu belgenin onaylanması için belgeye birde aile hekimizinden onaylı sağlık raporu gerekiyor. Aile hekiminize gittikten sonra belgeyi tekrar askerlik şubesine getirip tecil işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Yaptırmış olduğunuz tecili celp dönemleri içerisinde bozdurabiliyorsunuz.

Tecil bozdurmak için gerekli belgeler
  • Kimlik belgesi
  • Okulunuzdan aldığınız transkript belgesi
Dipnot: Okulunuzdan almış olduğunuz geçici mezuniyet  belgesini kaybederseniz. Ulusal bir gazeteye kayıp ilanı vererek diplomanızı alabiliyorsunuz.
Dilerseniz üniversite mezunları için iş fırsatlarını da okuyabilirsiniz.

85 yorum:

salih okan akgönül dedi ki...

merhaba, peki geçici mezuniyet belgesinin aslı bizde kalıyor mu?

Manuel Medya dedi ki...

Merhaba salih evet belgenin aslı sizde kalıyor.

salih okan akgönül dedi ki...

teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler için

akıllı çocuk dedi ki...

BEN BU YIL MEZUN OLDUM ŞUBEYE HİÇ GİTMEDİM ACABA TECİL ETTİRMENİN SÜRESİ VARMI NE ZAMANA KADAR HAKKIMIZ VAR

akıllı çocuk dedi ki...

mrb ben bu yıl mezun oldum askerlik şubesine şu ana kadar gitmedim. tecil için belli bir süre varmı ne zmana kadr tecil edebiliyoruz. gittigimde bana artık tecil edemezsin mecbur geleceksin faln derler mi

Manuel Medya dedi ki...

Merhaba akıllı çocuk üniversite diplomanızı aldıktan sonra askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden nufusa kayıtlı olduğunuz yerdeki askerlik subesinin telefon numarasını bularak iletişime geçebilirsiniz.

akıllı çocuk dedi ki...

teşekkür ederim

Adsız dedi ki...

Tecil hakkımız yüksek lisans yaptıktan sonra da devam ediyor mu?
Yada tecil yaptırıp 2 yıl sonra yüksek lisans yaparsak askerlik ertelenir mi?

Manuel Medya dedi ki...

Üniversite bitiminden itibaren kaç yıl tecil hakkınız kaldığı önemli bu noktada eğer okulunuzu bi kaç sene uzatmışsanız tecil hakkınız olmayabilir. Okulunu normal öğrenim süresinde bitirmişseniz yüsek lisans yaptığınızda tecil süresi uzuyor.

Adsız dedi ki...

tecil işlemini illa nüfusa kayıtlı olduğumuz yerden mi yaptırmamız gerekiyor ? herhangi bir askerlik şubesinden yapamıyor muyuz?

Manuel Medya dedi ki...

malesef nufusa kayıt olduğunuz il veya ilçenin askerlik şubesinden yaptırmanız gerekiyor çünkü okul tarafından hazırlanan dosyanız oraya gönderiliyor. Gittiğinizdede şubeden bu dosyayı alarak işlem yapıyorsunuz.

boris blade dedi ki...

istediginiz subeden askerliginizi tecil ettirebilirsiniz. kayitli yere gitmeye gerek yok, lutfen yanlis bilgilendirmeyin insanlari!

Manuel Medya dedi ki...

Merhaba boris blade yanlış bilgilendirme gibi bir amaç gütmüyorum. Ben telefon ile şubeden ilk bilgi aldığımda bana bu şekilde olması gerektiğinin bilgisi verildi ve farklı bir askerlik şubesinde okulun gönderdiği dosyaya ulaşılamayacağından işlem yapılamayacağını düşünüyorum. Askerlik şubelerinin iş akışlarında fark olabilir. Bu konuda net bilgiye sahip değilim. Şubeye gitmeden önce telefonla bilgi almak en doğru işlem olacaktır.

mehmet aktoklu dedi ki...

Selamlar ben 3 ay once 4 senelik bolumden mezun oldum arkadaslar bu sene sonuna kadar texil islemini yapmam gerektiğini soluyorlar bu doğrumu yoksa 2 yil otomatik tecilim varmi lutfen kesin bi bilgi verebilirmsiniz

Manuel Medya dedi ki...

Merhaba mehmet tecil işlemini askerlik şubesinden yaptırman gerekiyor.

Mehmet Aktoklu dedi ki...

Peki bi aksilik olurda yil sonuna kadar yaptiramazsam sonuclari ne olur yoklama kağdı geldikten sonra tecil hakkim kalmaz mi

Manuel Medya dedi ki...

Üzülerek belirtiyorumki bu konuda net olarak bilgi sahibi değilim. İnternetten nufusa kayıtlı olan iliniz askerlik şubesinin telefonuna ulaşın ve arayın size gerekli olan bilgileri vereceklerdir.

ersel aybey dedi ki...

bnde 19.07.2013de myo dan mezun oldum su ana kadar askerlik şubesine gitmedm 2 ay ıçınde gtmezsem bidaha tecil olmucak ve asker kaçağı olursu dedıler doğrumu yoksa bıdaha ne zamana kadar tecıl ettırebılırım tesekkurler...

Adsız dedi ki...

daha bugün tecil yaptırdım üniversite mezunu olarak yıl sonuna kadar tecilinizi yaptırmanız yararınıza olacaktır

Adsız dedi ki...

hocam ben geçici mezuniyet belgesini aldım ama aslı gibidiri almayı unuttum.sadece fotokopi ve mezuniyet belgesinin aslını götürsem yinede olurmu?yani aslı gibidir mührü olmazsa ?

Manuel Medya dedi ki...

Mezuniyet belgesi gerçek bir belgedir ve aslı gibidir damgasına gerek yoktur diye biliyorum. Zaten şubede işleminizi gerçekleştirdikten sonra belgeniz geri veriliyor fotokobiler onlarda kalıyor.

Adsız dedi ki...

yani aslı gibidir mührünü orada vuruyorlar demi? boşuna tekrar okula gitmeyeyim.noterede para kaptırmak istemiyorum çünkü.aslında okul müdürleri,milli eğitim müdürleri falan aslı gibidir mührünü vurmaya yetkililer ama askerlik şubesinde aslı gibidir mührü vuruluyorsa boşuna uğraşmıyayım diyorum hocam ne dersin?sadece normal fotokopi ve belgenin aslıyla gideyim diyorum

Manuel Medya dedi ki...

Askerlik şubesi kendi bünyesinden alınmamış bir belgeye aslı gibidir ibaresi koyamaz dostum. Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım. Yazıda belirttiğim gibi 3 fotokopi, belgenin aslı, 4 fotoğraf ve kimlik fotokopisiyle işlemlerini gerçekleştirebilirsin.

Adsız dedi ki...

tamam hocam teşekkür ettim

MURAT CANPOLAT dedi ki...

arkadaşım tam olarak hangi tarihe kadar tecil ediyorlar

MURAT CANPOLAT dedi ki...

tam olarak hangi tarihe kadar tecil ettiler

Manuel Medya dedi ki...

Merha murat tam olarak tarih vermek çok zor çünkü tecil işlemleri okulu bitirme süreniz ve yaşınızla da bağlantılı net bilgiyi askerlik şubenizden alabilirsiniz.

MURAT CANPOLAT dedi ki...

teşekkürler

emre ceviz dedi ki...

bilenler lütfen cevap bekliyorum. üniversiteyi 1.5 yıl uzattım şubatta mezun olacağım. 2 yıl tecil hakkım devam ediyormu ? yoksa uzattığım 1.5 yıl için tecilden bu süre düşülürmüm? yaşım 24

Adsız dedi ki...

Bu haziranda üni mezunu oldum ama henüz tecil ile ilgili bir işlem yaptırmadım, tecil için geç mi kaldım? belli bir zamana kadar süresi var mıydı yoksa istediğim zaman gidip işlemleri yaptırabilir miyim?

psychopat dedi ki...

Merhabalar ben ocak 2013 mezunuyum ve temmuz ayında diplomamı alıp okulla ilişiğimi kestim. Diplomam mayısda düzenlenmiş AÖF için tecil belgesi almak istiyorum Hala 2 yıl tecil etme hakkım var mıdır ?
En son 2009 senesinde tecil ettirdim mevcut tecil durumunu ve süresini bilmiyorum.
Diploma aslı ve 3 fotokopi demişssinizi aslını tekrar bana geri veriyolar mı orda mı kalıyor ?

Adsız dedi ki...

Merhaba bn 2 yillik okulu 3 senede yani bu sene bitirdim ancak okulla ilişkimi kesmedm. okulla ilişkimi kesip okulu bitirdi belgesini aldıktan sonra ne kadar zamanım war tecil ettirmem içn. we meselâ bu seneki açık öğretim kayıtlarını kaçırdım diyelim o zaman nasıl oluyor. Teşekkür ederim

metin dedi ki...

2 çeşit form vardı benimki yedek subay aday adayı olandı ben kısa dönem yapmak istoyorum yardımcı olursanız sevinirim

murat hekim dedi ki...

merhabalar kısa dönem askerlik yapmak isteyenlerin tecil hakkı varmı acşl bilgi verirseniz sevinirim

YASİN dedi ki...

arkadaşlar ben 4 yıllık okulu bu sene bitirdim, geçici mezuniyet belgesi verdiler okulda bu belgeyi 2 tane aslı gibidir yaptırdım. askerlik şubesine askerliği erteletmek için gittim aslı olan belgeyi kaybetmişim, aslı gibidir olan belgeyi kabul etmediler, illaki aslı olacakmış. varmı böle saçmalık yaa!!! okulu aradım aslını veremeyiz dediler, diplomayı istedim o da 3-4 ay sonra belki diyorlar, aralık 31 de tecilim bitiyor. askerliğimi ertelemem lazım, sizin görüşleriniz nedir?

Adsız dedi ki...

Merhaba Aşçı olarak askerlik yapmak için tecil gerekiyor mu

Coşkun OLGAÇ dedi ki...

ben mezun oldum bu sene agustos ayında .GEÇİÇİ mezuniyet belgesini aldım .Bununla tecil ettireblior muyum ancak aslını verirsem diplomayı alamam _? ne zamana kadar tecil ettirebiliyoruz ? bilgi sahibi olanlar yardımcı olur musunuz

Adsız dedi ki...

ya ben 1.5 yıl uzattım okulu mezunıyetım 2013 hala 2 yıl mı tecıl hakkım yoksa son 6 ay mı kaldı?

murat altay dedi ki...

merhabalar. ben 94. doğumluyum. liseden 28.08.2012 de mezun oldum ama askerlik tecil ettrmedim şimdi bu sene askerliği tecil ettirebilme şansım varmı acil bilginize ihtiyacım var!!!

Adsız dedi ki...

Arkadaşlar iyi geceler herkese 4 yıllık üniversiteden bu sene mezun oldum ve yüksek lisansa başladım 91. dogumluyum. Eve bi mektup geldi okuldan;

Marmara Üni. sevk tehiri konulu yazı ilgi ile askere sevkinin tehiri işlemi aşşagıda belirtilen nedenden dolayı yapılmamıştır diye.

Sevk Tehiri yapılmama Nedeni "1. Yoklamasını yaptırmadığından"

Ben daha önce hiç askerlik şubesine yoklama için gitmedim. . Sadece y.lisans için gerekli belgeler arasında askerlik durum belgesi istediler onu için gittim ve aldıgım belgeyi okula vermiştim.Ayrıca belgede tecilli gözüküyodum, şimdi okuldan böyle bir yazı gelmiş ne yapmam lazım acaba.?

Muhammed Atas dedi ki...

94 aralık doğumluyum tecil için son gün ne zaman ?

EFE dedi ki...

çok ciddi bir sorunum var....asteklik çıkar ve rahat rahat parada alarak kpss ye çalışırım diye tecilimi bozdurdum fakat kısa dönem askerlik çıktı hemde 16 aralıkta kütahya ya.....bu durumda kpss hazırlanma şansım çok azaldı şu durumda benim tekrar tecil olma şansım var mı? bilen birisi lütfen cevap versin 2013 haziran mezunuyum yani normalde 2 yıl tecil hakkım vardı ama ben erken sevk istedim maalesef :S

Yaşar Değirmenci dedi ki...

meraba ben liseden bu sene mezun olacam attan 2 dersim olduğu için lise diplomamı alamadım. Seneye üniversiteye gideceğim ben nasıl tecil ettirebilirim peki yardımcı olabilirmisiniz ?

Adsız dedi ki...

arkadaşlar 2013 temmuz lisans mezunuyum ..ve daha tecil iççin şubeye gitmedim...en son ne zaman gitmem gerekiyor ne kadar sürem var ? bilgisi olan varmı_?

Adsız dedi ki...

Merhabalar ben Lise Mezunuyum Askerlik şubesine ne gereken evraklar istiyorlar ? yardımcı olur musun ?

Mehmet Ali DEMİRCAN dedi ki...

arkadaşlar 2013 temmuz lisans mezunuyum ..tecil için daha şubeye gitmedim...acaba en son ne zamana kadar vaktim war?bilgisi ollan var mı?

Bahadır dedi ki...

Lise menzunları içinde aynı belgeleri götürmek yeterli lise diploması aslı ve renkli fotokopisi 3 adet - 4 adet vesikalık en fazla 1 senelik fotoğraf - kimlik aslı ve arkalı önlü kimlik fotokopisi yeterli olur.
Bu arada bende daha tecil ettirmedim 24 mart 1994 doğumluyum ne zamana kadar tecil ettirme hakkım var yani 2014 marttan önce mi halletmem lazım yoksa 2014 senesine girmeden önce mi ? yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Manuel Medya dedi ki...

Merhaba Mehmet bu ay içerisinde şubeye gitmen gerekiyor.

Adsız dedi ki...

bende 2013 haziran mezunuyum şubeye gidicem pazartesi acaba sıkıntı çıkar mı , bir ceza gelir mi ?

selcuk dedi ki...

ben 2 yıl önce tecil ettirdim açık öğretimde okuyorum sürem doldu. tekrar tecil ettirmem gerekiyor mu yoksa otomatik olarak devam eder mi ? teşekkürler şimdiden.

Adsız dedi ki...

94 doğumluyum askerliği en son ne zaman tecil ettirebilirim ?

Adsız dedi ki...

merhaba admin önlisans okuyorum ancak okul harcımı yatırmadım bu yüzden okula gidemiyorum nasıl tecil ettirebilirim veya okula kayıtlı olduğum için tecillimidir yoksa şubeye gitmem gerekiyormu ? yardımcı olurmusunuz.

Adsız dedi ki...

bide uniyi bitirince kısa dönem yapabilirmiyim

bugun nedense kafam iyi değil . yanlıs bisi yazdıysam affola

Adsız dedi ki...

merhaba 2013 Ağustos sonunda 4 senelik üniversiteden mezun oldum. Tecil yaptırmam gerekiyor. Önümüzdeki hafta tecil yaptırmaya gideceğim. Bir sorun çıkar mı sizce?

Manuel Medya dedi ki...

Kasım ayı içerisinde gideceğin için bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum dostum.

ferit ucal dedi ki...

merhaba ben acık ogretımden lıseyı bıtırdım elımde dıplomam var ayrıca unv de kazandım 3 aydırda okuyorum yuz yuze egıtımde alıyorum okul benden askerlık durum belgesı ıstedı 24 yasındayım ve bır defa askerlık subesıne gıttım ordada ıslem falan yapmadım sımdı benı askere almasınlar subeye gıttıgım zaman ben tecıl yaptıra bılırmıyım

Adsız dedi ki...

teşekkürler

Adsız dedi ki...

Mrb ben 2009da liseyi bitirdim 4yillik tecil hakkimi kullandim uniyede gitmedim smdi dershaneye gidiyorum ygs hazrlaniyorum tecilim yilbasindan sonra bitiyor tekrar tecil ettirmeliyim napabilirim

Adsız dedi ki...

lisansi bitirdikten sonra askerligimi 2 yıl tecil ettirdim. 2014 şubat ayında tecilim bitiyor ve şuan ögretmenim. tekrar tecil edebiliyor muyum? edebiliyorsam nasil yapacagim. tesekkurler

Murat Taşkın dedi ki...

arkadaslar askerliği 38 yaşına askerlik ertelemesi mümkün.konuyla ilgili bilgi verebilirim.

Mail : explorerksk@gmail.com

ebubekir yıldırım dedi ki...

ben istanbulda 2016 ya kadar tecilimi uzattım, bunu bağlı olduğum eskişehirde ki şubeye bildirmek zorundamıyım yoksa otomatikman sistemden eskişehir bilgilendirilir mi?

Adsız dedi ki...

Merhabalar ben 2012 4 yillik üniversite mezunuyum ayni yil 2yil tecil ettirdim tecilim bu yil haziranda bitiyor KPSShazirlanan birisiyim öğretmenlik zaten atanirsam adaylik kalkana kadar askerlik uzayacak ama öncesinde ne yapmaliyim tekrar uzatma sansim var mi sinav öncesi bununla uğraşmak istemiyorum ne yapmaliyim

eren yıldız dedi ki...

hocam merhba ben 05,09,2013 te mezun oldum ama hala tecil ettrmedm ve duyduguma gore altı aylık bı surede(mezun olduktan snra ) tecıl ıslemı yapılmalıymıs bu bılgı dogru mudur cok acıl lutfen

Manuel Medya dedi ki...

Evet eren yapman gerekir. Askerlik şubeni konuyla ilgili arayıp durumu sorabilirsin.

Adsız dedi ki...

ben 4 yıllık üni mezunuyum okuldan sonra bidaha tecil yaptırdım 2014 kasımda bitiyo 2 yıllık üni okumak istiyorum erteleniyomu yoksa askere gitmek zorunda mıyım ?

Serdar Mete dedi ki...

arkadaşlar kimlik yerine ehliyet oluyor mu acaba

Fatih dedi ki...

Merhaba ben 4 yıllık üniversite mezunuyum kısa dönem olarak askere gidicem yerim belli oldu ama bazı sebeplerden dolayı gitmemem lazım tecil ettirebilirmiyim aceba yardımcı olursanız çok sevinirim
Adsız dedi ki...

Merhaba ben bu sene haziran sonunda mezun oluyorum ve temmuz ayında 5 günlüğüne yurtdışına gitmem gerekiyor. Okuldan çıkış belgesi almadan gitsem sonrasında gelip çıkış belgesini alıp Kasım celbi için başvuru yapsam sıkıntı olur mu?

Ulas Yücel dedi ki...

20 gun once 4 yillik bolumden cikis belgemi aldim, tecil islemini geciktirmemim sakincasi var mi henuz subeye gitmedim

onur erdiker dedi ki...

merhaba, ben 2014 subat aöf lisans mezunuyum, 1,5 ay oldu ve tecil işlemi yaptırmadım. kasım 214 celbinde askere gitmek istiyorum ve bunun basvuru zamanı aguston ayı bu zaman kadar bir peblem olurmu ?? tecil yaptırmadıgım ıcın. ıkıncı sorum baska bır ılden askerlık subesıne gıdıp bu ıslemı yaptırabılırmıyım.

Ertunç Selim Yıldırım dedi ki...

merhabalar ben geçen sene temmuzda 4 yıllık üniversiteden mezun oldum bu zamana kadar da askerlik şubesine tecil için gitmedim fakat bu sene yeniden üniversite sınavına girdim hiç olmadı açık yazmayı yoksa 4 yıllık başka bölüm okumayı düşünüyorum aynı zamanda da tam zamanlı olarak çalışıyorum. 29 yaşına kadar tecil etme ile ilgili de bilgi almak istiyorum akıbetim ne olacaktır benim çok meraktayım kapsamlı olarak bilgi alabilirsem sevinirim.

Adsız dedi ki...

merhaba bende lisans mezunuyum ve 2 yıllık tecilimi yaptırdım tecilim 2014 ağustos ta bitiyor benim sorum bir daha tecil yaptırma şansım var mı 1 yıl daha ertelemek istiyorum askerliğimi bu arada 29 yaşındayım . Bu konuda bilginiz varsa paylaşır mısınız ? Teşekkür ederim.

Manuel Medya dedi ki...

eğer yüksek lisans yapıyorsanız tecili erteyebiliyorsunuz. Konuyla ilgili askerlik şubenizi arayın daha ayrıntılı bilgilendireceklerdir.

serhat.uludag dedi ki...

benim nufusa kayitli oldugum il karabuk. yasadigim yer kadikoy. bu tecil islemini istanbulda halletme imkanim yok mu?

çetin çiçek dedi ki...

1991 doğumluyun bir ay önce lise diplomamı aldım askerliği tecil ettirmedim üniversiteye grişte sorun oldurmu ? teşekürler acil cavap bekliyorum

Burak Gebecik dedi ki...

Merhaba. Lütfen yardım edin. Ben tecil için gittim askerlik şubesine fakat kronik raatsızlığım olduğu için askeri hastaneye sevk verdi aile hekimim. Ama benim 2 gün için de tecil belgesini alıp mevcut iş yerime vermem gerekiyor. Yoksa işimden olacağım. Şimdi ben 2 gün içinde tecil belgemi alabilcekmiyim. Lütfen soruma yanıt verin.

Adsız dedi ki...

4 yıllık 27.06.2014 de üniversiteden mezun oldum. 1990 doğumluyum. Acaba tecilimi şuan bozdursam ne zaman giderim. Ayrıca ne yapmam gerek? Diğer sorum uzun dönem askerlik yapmak için sınav hala devam ediyor mu? Girmek zorunda mıyım?

Adsız dedi ki...

merhaba benim bir senedir tecilim yoktu bu senede açıköğretim 4 yıllık bitirdim lisans diplomasını alıp şubeye gitsem tecil olabiliyormu

Adsız dedi ki...

Açıköğretimden 4 yıllık lisans mezunları mezun olduktan sonra ek tecil hakkına sahipler midir ? Aynı zamanda okulun uzaması bu hakkın iptaline sebep olur mu. Çok acil cevaplarsanız sevinirim.

Murat anşin dedi ki...

merhaba açıköğretim lisesinden devam ediyorum 2 ay önce tescil yaptım yıl sonuna kadar tekrar tescil hakkım var şunu sormak istiyorum sadece yıl sonuna kadar mezun olacağımı düsünüyorum açıköğretim lisesinden mezun olupta tekrar tescil hakkı yapabilecekmiyim bilgi verirseniz sevirinim teşekkürler

TOLGA ZORLU dedi ki...

Merhaba mühendis olarak çalıştığım firma 6 aylık bir eğitime yurtdışına gönderecek tecilim 1 ay önce doldu tecilimi nasıl uzatabilirim yardımcı olursanız sevinirim

TOLGA ZORLU dedi ki...

Merhabalar tecil hakkım 1 ay önce doldu nasıl uztabilirim

TOLGA ZORLU dedi ki...

Merhabalar mühendisim ve çalıştığım firma yurtdışına gönderecek beni 6 aylık bir eğitim için tecil hakkım 1 ay önce doldu tecilimi nasıl uzatabilirim yardımcı olursanız sevinirim

İlyas Er dedi ki...

89 dogmluyum ve 2013 te dort yıllık universite bitirdim. Gecen surede askerk subesinden 2015 agustosa kadr tecil ettir.sorum şu dört yıllık mezunların tecil hakkı kac yıl ve ben tekrar tecil ettirrbilir miyim tesekkürler şimdiden

Onur Yıldırım dedi ki...

geçici mezuniyet belgesinin aslı yerine fax yoluyla geleni askeri şubede kabul görür mü ?

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe