Laptop Hızlandırma yolları 5 pratik öneri!

Posted by Blogger 13 yorum
Dizüstü bilgisayarınızdan daha fazla performans artışı bekliyorsanız bunu oldukça basit yöntemlerle yapabilirsiniz. Notebook bilgisayarınız düşük donanım değerlerine sahip olabilir bu bilgisayarınızdan daha fazla performans artışı beklemeyeceğiniz anlamına gelmez. Şimdi adım adım bilgisayarımızı nasıl hızlandırabileceğimizi inceleyelim.

Güncelleme önemli not: Windows 10 kurulu sisteminizi hızlandırmak için birinci sekme hariç( windows 10 yüksek performans modu henüz aktif değildir) diğer adımları pcnizde uygulayabilirsiniz, windows 10 kurulu sistemler için bir çok pc uzmanı sdd hard disk kullanımının performansı yüksek seviyede artırdığını söylemektedir, bunun için bilgisayarcınız veya pc üreticiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

1) Dizüstü bilgisayarınızda bir takım güç planları bulunur. Güç planları bilgisayarınızın ENERJİ-PERFORMANS beklentileri için oluşturulmuştur. Güç planını kullanarak bilgisayarınızı hızlandırmak için; Sağ altarafta olan Şarj simgesine tıklayın > Diğer güç seçenekleri > Ek planları Göster > Yüksek Performans Seçeneğini İşaretleyin. Bilgisayarınızı yalnızca batarya takılı olarak kullanacaksanız aynı şekilde buradan güç tasarrufu seçeneğini işaretleyerek batarya kullanım süresini uzatabilirsiniz. Yüksek performans daha fazla enerji tüketeceğinden batarya kullanım süreniz kısalabilir. (windows 10 kullanıcıları için henüz aktif değildir)
 
2)Bilgisayarınızdan kullanmadığınız tüm programları Başlat > Denetim Masası > Program ekle kaldır yöntemiyle silin.Bilgisayarınızı satın aldığınızda içersinde oldukça fazla program yüklü olacaktır  kullanmadığınız programların ne işe yaradığını biliyorsanız sisteminizden kaldırın işlevini bilmediğiniz bir program bir donanımın sürücüsü olabilir sürücüyü kaldırdığınızda donanımınız çalışmayabilir.(Örneğin; resim veya video düzenleme programları) Birden çok programı bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra  mutlaka disk birleştiricisini çalıştırın.Disk Birleştiricisi sistem performansını arttırmak için bilgisayarınızın sabit diskindeki parçalanmış dosyaları birleştirir.Disk birleştiricisini açmak için bilgisayarınızdan Başlat'ı daha sonra arama kutusuna disk birleşriticisi yazarak en üstte görünen programa tıklayabilirsiniz buradan birleştirmek istediğiniz diskin üstüne tıklayıp diski birleştir butonuna tıklamalısınız.Disk birleştirme işlemi uzun süre devam edebilir.


3)Bilgisayarınız yavaş açılıyor ve açıldığında uzun bir süre kullanılabilir hale gelmesini bekliyorsanız.Başlangıçta açılacak programları şeçmelisiniz.Bu işlemi yapabilmek için Başlat'ı daha sonra arama kutusuna Msconfig yazarak üst sekmede görünen msconfig.exe programına tıklamalısınız.Buradan  BAŞLATMA seçeneğini seçin ve bilgisayarınız başlarken açılmamasını istediğiniz programların yanlarındaki kutucuklara tıklayın. Daha sonra uygula ve tamam seçeneklerine tıklayın.


4)Bilgisayarınızda bir Antivirüs programı yoksa deneme sürümü bile olsa bir antivirüs programı indirin ve bilgisayarınızda tam sistem taraması yapın.Virüsler bilgisayarınızın sistemini kararsız hala getiren en büyük etkenlerdir.


5)Dizüstü bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyorsa buda sisteminizin performansının düşmesi demektir. Diz üstübilgisayarınızı düz ve sert zeminlerde kullanın. Bir laptop soğutucusu edinmeniz daha da yararlı olacaktır. Eğer bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyor ise burayı tıklayarak laptop ısınma sorununuzu çözebilirsiniz.

13 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok sagol Kardeşim Emeğine Sağlık

Adsız dedi ki...

Basit ama çok yararlı bilgiler.

Adsız dedi ki...

çok faydalı bilgiler teşekkür ediyorum

Adsız dedi ki...

tekkür ederim çok faydalı bilgiler

Adsız dedi ki...

kaardeş neden bende olmuyor aksine çöktü bilgisayar :D
şakaa şakkaa süper

Adsız dedi ki...

Süperrr bebekkkk

Adsız dedi ki...

Süper

sevimli matematik dedi ki...

çok sağol üstat

Ali Yalcin dedi ki...

Teşekkür

Unknown dedi ki...

Asiri derecede isime yaradi eyw ;)

Sefer Mavi dedi ki...

çok saol aga artık bilgisayarım nerdeyse hiç kamıo çokçok saol

Manyak şişko dedi ki...

abicim benim bilgisayarda biraz değişm oldu ama oyle gozle gorunur bisey değil

Unknown dedi ki...

teşekkurler

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe