BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ!

Metin Yazarı Olmak İçin İpuçları

Posted by Blogger 0 yorum
Üniversite son sınıfta aldığım  metin yazarlığı dersinin oldukça faydasını gördüm.Eğer bir blog yazarıysanız veya metin yazarı olmak istiyorsanız notlarımın arasından çıkan ipuçları  işinize yarayacaktır.

Metin yazarı olmak için;

1)Herhangi bir objede kimsenin göremediğini görmek

2)Herkesin gördüğü ama kimsenin farkedip yazamadığı yazıları yazmak

3)Herkesin gördüğü ve farkettiği, farketse bile yazmadığı konular hakkında yazabilmek

4)Herkesden farklı yazabilmek gerekir.

Örneğin; sizden sandalye hakkında bir yazı yazmanız istense aklınıza neler gelir bir düşünün. Sandalyenin  4 ayaklı olduğu, plastik, tahta ve metalden yapıldığının okurlarınız için ne önemi var? Siz sandalyeye öyle bir anlam yükleyeceksiniz ki yazınız çekicilik kazanacak örneğin sandalye denilince engelli bir çocuğun tekerli sandalyedeki yaşamını  veya idam sandalyesine oturmuş bir suçluyu ya da yaşlı bir insanın sallanan sandalyede çevreyi gözlemlemesini yazılarınıza konu almalısınız.

Metin yazarı olabilmek için standart konuşulan dilin dışına çıkın.Okuyucularınızı etkileyebilmek için dolaylı anlatımlar kurarak yazılarınızın çekiciliğini arttırın.Unutmayın klasik tarzta yazılmış bir yazı sizin farklılığınızı ortaya koymayacaktır. Yazdığınız konuları iyi analiz edin ve konuya hakim olun.Yazınızın başlığı ve giriş cümleleri öyle olmalı ki insanlar meraklanıp tamamını okuyabilsin. Yazının içeriğinde hitap ettiğiniz kitleye manevi olarak birşeyler hissettire bilmelisiniz ki yazınız değer kazansın. Ayrıca yazılarınızda bulunduracağınız slogan sözler o yazınızın unutulmaması için önemlidir.

Eğer sizde metin yazarı olmak  ve bilgilerinizi internet ortamında paylaşmak isterseniz sitemizde yazarlık yapabilirsiniz. Lütfen site üst kısmında yer alan konuk yazar sayfasını ziyaret edin.

0 yorum:

Yorum Gönder